Macierewicz, Poznań, 10.12.2016

 

W Poznaniu mówią NIE dla apelu smoleńskiego. Obchody powstania wielkopolskiego bez udziału wojska

ds, PAP, 10.12.2016

Antoni Macierewicz podczas uroczystości z okazji 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

Antoni Macierewicz podczas uroczystości z okazji 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego (ŁUKASZ CYNALEWSKI)

• Wojsko nie weźmie udziału w obchodach powstania wielkopolskiego
• Jego obecność wiąże się z odczytaniem apelu smoleńskiego
• W związku z tym marszałek Wielkopolski zrezygnował z asysty
Tegoroczne obchody 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego w Poznaniu odbędą się bez asysty wojska. - Na mój wniosek rezygnujemy z udziału wojska, ponieważ wiąże się on z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego, czyli tej części apelu pamięci, która nie ma związku z powstaniem – powiedział marszałek województwa Marek Woźniak na konferencji prasowej. Decyzję urzędnika skrytykował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffman. - Ponad partyjnymi barwami zawsze powinny być barwy biało-czerwone. Musimy pamiętać, że szacunek wobec Polski to także szacunek wobec armii, która zawsze broniła najważniejszych wartości – napisał w oświadczeniu.

Dowiedz się więcej:

Czym było powstanie wielkopolskie?

Powstanie wielkopolskie wybuchło 26 grudnia 1918 roku. Polscy mieszkańcy ówczesnej Prowincji Poznańskiej domagali się przyłączenia ziem z zaboru pruskiego do Rzeczpospolitej. Wystąpili przeciwko Rzeszy Niemieckiej. Było to jedno z czterech zwycięskich tego typu zrywów w historii Polski. Dzięki powstaniu wielkopolskiemu znaczna część tamtych terenów została włączona do Polski. Plan obchodów znajdziesz TUTAJ >>>

Czym jest apel smoleński?

To przywołanie ofiar tragedii smoleńskiej w każdym apelu pamięci z udziałem kompanii honorowej. Apel pamięci przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń. W jego treści wspomniane zostały konkretne nazwiska ofiar. Wśród nich m.in. Maria i Lech Kaczyńscy. Szef MON Antoni Macierewicz zarządził, że apel będzie odczytywany podczas wszystkich uroczystości z udziałem wojska.

w-poznaniu

gazeta.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.